Kurumsal e-Öğrenmede 360 Derece Online Eğitim Videolarını Kullanmanın 8 Yolu

Kurumsal e-Öğrenmede 360 Derece Online Eğitim Videolarını Kullanmanın 8 Yolu
02 Ekim 2022 6 Dakika Okuma

Kurumsal e-Öğrenmede 360 Derece Online Eğitim Videolarını Kullanmanın 8 Yolu

Videolar, mevcut en etkileşimli online eğitim araçlarından biridir. Peki, online kullanıcılara tüm resmi göstererek eğitimleri onlar için daha ilgi çekici ve etkileyici hale getirirseniz ne olur? Bu yazıda, kurumsal e-Öğrenme programlarında 360 derece online eğitim videolarının nasıl kullanılacağını keşfedeceğiz.

Kurumsal e-Öğrenimde 360 ​​Derece Online Eğitim Videoları Nasıl Kullanılır?

360 derece online eğitim videosu üretmek, ham görüntüleri küresel bir görüntüleme deneyimine dönüştüren özel bir kamera sistemi ve yazılımı içerir. Bu nedenle, zaman ve para açısından önemli bir yatırımdır. İyi haber şu ki, bu araçların herhangi bir konuyu unutulmaz bir online eğitim deneyimine dönüştürme gücü vermesi. Aslında, kurumsal e-Öğrenme konusunda 360 derecelik online eğitim videolarını kullanabileceğiniz sadece 8 yol vardır.

1. Etkileşim ile Online Eğitimler

Online eğitim videoları çalışanlara olumlu performans davranışlarını gözlemlemelerine ve taklit etmelerine olanak sağlar. Ayrıca görevdeki her adımı izleyebilir ve hangi becerilerin dahil edildiğini görebilirler. 360 derecelik online eğitim videoları, onların online eğitim etkinliğine daldırarak bir adım daha ileriye götürür. Görevi her açıdan görebilir, aletleri inceleyebilir ve çevrelerini keşfedebilirler. Süreci pasif bir şekilde izlemek yerine aktif olarak çevre ile etkileşime girebilme gücü vardır. Sonuç olarak, dış etkenlerden rahatsız olma ihtimalleri azdır ve eldeki göreve odaklanabilirler. Araçları ayrıntılı bir şekilde gösterdikleri için 360 derecelik online video öğreticiler, ekipmanın online eğitiminde özellikle yararlıdır.

2. Gerçek Hayat Uyumluluğu ile Online Eğitimler

Çoğu çalışan online eğitimlere riayet etmekten çekinirler. Bunun nedeni genellikle sıkıcı, bıktırıcı ve ders ağırlığı. Kimse bir saat boyunca bir odada oturmak veya şirket politikası hakkında bir konuşma dinlemek istemez. Bununla birlikte, 360 derecelik online eğitim videoları, katılımı online eğitime daha etkileşimli ve ilişkili hale getirebilir. Çalışanlar, online eğitimin önemini anlamak için uygunluk protokollerini harekete geçirirler. 360 derecelik online eğitim videoları durumun daha ayrıntılı olarak değerlendirilmesine de izin verir. Örneğin, yakınında bulunan ekipman veya aletler, kavramayı hızlandırma konusunda yardımcı olabilir.

3. Sanal Gidiş Yolları

360 derecelik online eğitim videolarının en belirgin kullanımlarından biri, site araştırmasıdır. Sanal öğrenmelere katılarak, online kullanıcılar tarihi yerleri ziyaret etme fırsatı buluyorlar. Örneğin, yeni işe alımlarda online eğitim sırasında işyeri keşfetmek için bu sistem kullanılabilir. Ticaretin araçlarını inceliyorlar, çalışma istasyonlarını buluyor ve ürünleri tanıyorlar.

4. Derinlemesine Ürün Bilgisi Online Demoları

Ürünleri konuşan 360 derecelik online eğitim videoları ile daha ayrıntılı bir biçimde online demolar idealdir. Kurumsal kullanıcılar, ekranda dolaşarak ürünün özelliklerini ve yararlarını inceleyebilirler. Sadece kullanım talimatlarını okumak yerine, görsel bir örnekle birlikte takip edebiliyorlar. Bu, onlara anlaşmayı tamamlamak ve müşterilerin bilgilendirilmiş bir karar vermesine yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğu bilgi ve tecrübeyi kazandırır. 360 derecelik online demolar, ürün bilgilerinizi online eğitim programını daha etkin ve düşük maliyetli hale getirir, çünkü eğitim süresini azaltır.

5. Sürükleyici Ciddi Oyunlar

Etkileşimli bir 360 derecelik bir ciddi oyun oluşturmak önemli ölçüde zaman, deneyim ve kaynak gerektirir. Bununla birlikte, 360 derecelik kesim sahneleri oluşturarak ciddi oyuna daha fazla dalabilirsiniz. Örneğin, online kullanıcılar sanal 360 derecelik "olay mahallini" incelemeli ve bir sonraki seviyeye geçmek için gizemi çözmelidir. Ayrıca, ciddi oyunlarınızın faydalarını arttırmak için online öğreticiler, demolar ve sunuları entegre edebilirsiniz.

6. Ortak Çalışmaya Dayalı Web Seminerleri

Web seminerleri zaten etkileşimli ve etkileyicidirler. Ancak 360 derece üreterek gerçekçiliğin başka bir boyutunu ekleyebilirsiniz. Bu, online kullanıcıların dinleyicilerinin bir parçası gibi davrandıklarını, konuşmaya aktif olarak katıldığını gösteriyor. 360 derecelik web seminerleri, görevlerin seyircinin sorularına dayanarak canlı olarak gösterilmesi için de idealdir. Örneğin, kurumsal bir kullanıcı, yeni POS terminallerini kullanarak bir satış işlemini nasıl tamamlayacağından emin olamayabilir. Bunu online terminalini kullanarak adım adım ilerleyip ipuçlarını paylaşmak için kullanabilirsiniz. Online kullanıcıları, web seminerlerinden bir kaç gün önce sorunlarını iletmeye davet edin. Bu, web seminerini önceden kaydetmenize, ardından düzenlemek ve Öğrenme Yönetim Sisteminize yüklemenize olanak tanır.

7. Tıklanabilir 360 Derece Dallandırılmış Video Senaryoları

Bu yaklaşım 360 derece online eğitim videolarını tıklanabilir sıcak noktalar ile birleştirdiği için daha gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bu videolar için en popüler online platformlardan biri YouTube'dur. Site, kullanıcıları başka bir YouTube videosuna yönlendiren tıklanabilir ek açıklamaları online eğitim videonuza yerleştirmenize olanak tanır. Örneğin, 360 derece dallanma video senaryonunun sonunda, online öğrenicilere 3 farklı yoldan seçim yapmalarını isteyebilirsiniz. Ekranda görünen ve kararının sonucunu ortaya çıkaran sıcak noktayı tıklıyorlar. Daha uzun bir video senaryosu geliştirmek için online eğitim videoları webi oluşturabilirsiniz. Tıklanabilir 360 derecelik dallanma video senaryoları, online kullanıcılarınız için faydalıdır ancak aynı zamanda yeni öğrenicileri de içine sokmaktadırlar. Örneğin, 360 derece online eğitim videolarıyla karşılaşan ve daha fazlasını öğrenmek isteyen YouTube kullanıcıları.

8. Sanal Gerçeklik Durum (Case) Çalışmaları

360 derecelik online eğitim videoları Virtual Reality (VR) başlıklar üzerinden de izlenebilir. Bu nedenle, kitleniz için kapsamlı örnek durum çalışmaları ve gerçek dünya örnekleri oluşturma gücüne sahip olursunuz. Hikayeler keşfedebilir ve analiz edebilecekleri gerçekçi ortam haline getirebilirsiniz. Online kullanıcılar, olaylara ilk elden tanıklık edebiliyor ve ana karaktere bürünebiliyorlar. Bu sayede konu ile kişisel bir bağ kurar, böylece online eğitim kursunun etkinliğini artar. Sanal Gerçeklik durum incelemeleri, online eğitim durumuyla bağlantılı olan duyguları yeniden oluşturur. Örneğin, kurumsal kullanıcılar çalışanın yaşadığı stres ve baskı düzeyini hissederler. Sonuç olarak, gerçek dünya deneyimi kazanır ve gerçek hayatta benzer durumları ele alabilirler.

Kaynak:
www.eidesign.net

Benzer Yazılar

Cardboard için Sanal Gerçeklik Uygulaması Nasıl Geliştirilir

Cardboard için Sanal Gerçeklik Uygulaması Nasıl Geliştirilir

Günümüzde sanal gerçeklik (VR) gittikçe çok fazla popüler hale geliyor ve Cardboard (Google) platformu da öyle. Cardboard için VR oluştururken göz önü...

Yazıyı Oku
COVID-19’un Öğrenme ve Gelişimdeki Etkisi

COVID-19’un Öğrenme ve Gelişimdeki Etkisi

Hepimizin bildiği üzere “Öğrenme ve Gelişme”deki dijitalleşme, hayatımızın artık bir parçası haline gelmişti. Geçtiğimiz yıldan bugüne ise COVID-19, k...

Yazıyı Oku
Hikayeleştirilmiş Oyunlaştırma

Hikayeleştirilmiş Oyunlaştırma

Hande kurumunun başarılı bir çalışanı. Çok ilgili eğitimlere. Sınıf içi eğitimler, webinarlar, dijital eğitimler… Hepsinden ayrı bir keyif alıyor. Bir...

Yazıyı Oku