Biz Uzmanlarız

Eğer iş, öğrenmek ve öğrenmek iş ise, neden uzmanlara ihtiyaç duyuyoruz bu işleri yönetmesi için? İnternet çağında hala uzmanlara ihtiyacımız var mı? Hiyerarşiler ve uzmanlar karar ortaklığı içindedirler. Hiyerarşiler olmadan, hiçbir otorite uzmanın kim olduğunu söyleyemez. Hiyerarşiler ve uzmanlar olmadan önce insanlar öğrenebiliyorlar mıydı? Günümüzde çalışanlar eğitim uzmanları olmadan öğrenmeyi başarabilirler mi?

 

“Hyperlinks subvert hierarchy (Hiyerarşi köprüleri yıkılıyor).” Fakat hiyerarşi olmazsa, bilgi ağları ile etkileşime geçmeye ihtiyaç duyarız çünkü bize ne düşüneceğimizi ve yapacağımızı söyleyen olmaz.  Günümüzde bağlantılarımız bizim en büyük bilgi kaynaklarımız haline geldi. Bireysel uzmanlıkların yerini hızla kooperatif uzmanlıklar alıyor. Bireylerin kendi öğrenme süreçlerinde kontrol hakkı olmasına ihtiyaçları var. Bireylerin sözleşmeli, yarı-zamanlı ve yerel çalışma alanları yerine birbirine eşzamanlı bağlı, hareketli ve global çalışma alanları olmalı. Bu durum kaçınılmaz hale geliyor.

 

Eğer bireysel uzmanlığın gücü ve erişimi azalırsa, bir şeyin tamamlanması bireysel yeteneklere kalmaz. Öğrenme sürecinde kendi yolumuzu çizerken bağlantılarımızın yardımına ihtiyaç duyarız. Ağ Öğrenme Modeli (network learning model) gösteriyor ki, biz sadece içinde bulunduğumuz çalışma grubu değil aynı zamanda mesleki sosyal medya ağlarından ve bu konuda çalışan uzman diğer insanlardan bilgiler ve tecrübeler edinebiliriz.

 

İnternet çağı, piyasa ve kurumların hiyerarşilerini yok ediyor. Yol haritamız, bağlantılarımız ve ağlarımız tarafından yavaşça şekilleniyor ama sadece onlarla etkileşim halinde olursak gerçekleşiyor. İnternet çağında çalışanlar olarak, sadece kendi topluluklarımızla etkileşime geçmek bizim için önemli bir dezavantaj oluyor. Eğer işimiz öğrenmek ve öğrenmekte işimiz ise, kişisel bilgi uzmanlığı (personal knowledge mastery) çekirdek beceriye dönüşüyor. Aşağıdaki gösterilen Tom Gram modelindeki gibi, bir uzmanlığı geliştirmek için bilerek ve isteyerek o konu üzerine tecrübe edinmek gerekir. Hepimiz kendi gelişim ve öğrenimimizden kendi kendimizin uzmanı olarak sorumluyuz…

 

 

Kaynak:  jarche.com


Bizden Haberdar Olun!

Ürün ve hizmetlerinden haberdar olmak için kayıt olabilirsiniz.

E-posta adresiniz başarıyla kaydedildi!

İletişimEsentepe Mah. Büyükdere Cad. Müselles Sk. Onur İş Merkezi No:1/1 K:6 Şişli-İstanbul (212) 267 53 73 info@anzera.com.tr