5 Alışılmadık E-Öğrenme Tekniği

Öğrenilecek birtakım farklı yol mevcuttur – ama dikkati yakalamak ve korumak için hangileri en iyi öğrenme teknikleridir? Bazen, e-Öğrenme gerçek bir etki yapmak için standardın dışında teknikler gerektirir. Kesinlikle denemeye değer olan 5 alışılmadık ama etkili e-Öğrenme tekniğini öğrenmek için okumaya devam edin!

1. Gerçek Fotoğrafçılık

Hazır görsellerin elde edilmesi kolay olabilir, ama her mükemmel e-Öğrenme içerik geliştiricisi onları kendi içeriklerini desteklemek adına kullanmaktadır ve yineleyiş tamamen sıkıcıdır. Eğer yapabilirseniz, kendi fotoğraflarınızı çekin ve onları içeriğinizde kullanın. Kendi eşyalarınızın resimlerini alıp her türlü senaryo ve örnek için ofisinizi ve müşteri ayarlarınızı kullanın – bunu gerçekleştirin ve elbette göndermekte olduğunuz içeriğe uygun hale getirin.

2. Mizah

İçeriğinizde mizah kullanmak gelişigüzel olabilirken, bu öğrenme sürecine gerçekten yardım edebileceğinden dolayı denemeye değerdir. Parodi ya da bir öğrenme durumuna komik bir film/TV öyküsü eklenmesi gibi tekniklerin kullanılması onu katılımcılar için daha unutulmaz ve hatırlanması daha kolay kılar. Bunun nedeni insanların büyük bir olasılıkla o hikâyeyle tanıdık olacağı ve öğrenmenin desteklenmesine yardımcı olması için bir yol işareti görevi görebileceğidir. E-Öğrenme içeriklerinizi ilişkilendirilebilir ve canlı kılın!

3. Referans Noktalı Drama

Referans noktalı drama, siz bir öğrenme programı üzerinden hareket ederken yavaş yavaş gelişen bir hikâyedir. Açıklamaya çalıştığınız ana öğrenme konularını destekleyen bir hikâye konusu içerir. Karakterler ile öğrencileriniz benzer bir yolculuğa çıkarlar; yüz yüze gelebilecekleri birçok tipik zorlu görev ve zafere dayanan hikâyeyi anlatırsınız. Bu, deneyimi canlandıracak ve ayrıca öğrencilerinizi ideal bir tavırla yönlendirecektir.

4. Dil Psikolojisi

Dil psikolojisi e-Öğrenmede yeterli oranda kullanılmayan bir araçtır. Seçtiğiniz kelimeler ve kelimelerinize zemin teşkil eden cümle yapıları dinleyici kitlenizi öğrenmeye motive etmeye yardımcı olabilir. Örneğin, dinleyici kitlenizle doğrudan ‘sen’ diye konuşmak öğrenmeyi yakınlaştırır ve okumayı kolaylaştırır. Ayrıca’ve’ kelimesinin kullanılması ‘ama’ kelimesinin kullanılmasından daha fazla olumlu duygular çağrıştırma eğilimindedir. Kelime seçimi çok önemlidir. Dili olumlu ifade etmek genellikle insanların anlaması için daha kolaydır. Bu, talimatlar ya da istekler söz konusu olduğunda özellikle önemlidir.

5. Dayanaklı Sorular

Bir dayanaklı soru hedef dinleyici kitlenizi düşündürmeye yönelik olarak tasarlanmış önemli bir sorudur. Genellikle, ortak bir güçlük ya da sancı noktası gibi önemli bir kavram üzerine odaklanır. Sorunun içindeki her şey öğrenmeye yöneliktir: sorunun kendisi, doğru cevap ve alternatif seçenekler. Geribildirim bile önemli kavramı pekiştirmelidir. Dayanaklı sorular önemli öğrenme aşamalarıdır. İyi bir öğrenme programı en az birkaç önemli dayanaklı soruyu kapsayacaktır.

Bu 5 az bilinen e-Öğrenme başarı sırrı öğretme söz konusu olduğunda yalnızca kalıpların dışında düşünmeye değil, ayrıca katılımcılarınızın da o şekilde düşünmesine yardımcı olacaktır. Bu göz önüne alındığında, dinleyici kitlenizin dikkatinin yakalanıp korunması yaratıcılık gerektirir, öyleyse sıra dışılık işe yarar!

Kaynak: KZO Innovations 


Bizden Haberdar Olun!

Ürün ve hizmetlerinden haberdar olmak için kayıt olabilirsiniz.

E-posta adresiniz başarıyla kaydedildi!

İletişimEsentepe Mah. Büyükdere Cad. Müselles Sk. Onur İş Merkezi No:1/1 K:6 Şişli-İstanbul (212) 267 53 73 info@anzera.com.tr