Öğretim Tasarımcıların Sahip Olması Gereken Beceriler

Öğretim tasarımı yeni teknoloji ve metodolojiye karşı sürekli tetikte olmayı gerektiren çetin bir alandır. Sanatınızı ilerletmezseniz ve becerilerinizi konunuzla alakalı tutamazsanız arkada kalma riskine girersiniz.

Artık, bu sahada bulunan bizler için bu durum zerre kadar tehdit edici değil. Aslında, tam zıddı! Öğretim tasarımda hangi yeni marifetli küçük araçların mevcut olduğunu ve hangi yeni teorilerin geliştirilmekte olduğunu görmekten heyecan duyuyoruz.

Fakat belki henüz bu alanda değilsiniz ve yalnızca sahayı araştırıyorsunuz. Öyleyse, aşağıda yer alan (ATD tarafından hazırlanmış olan) bilgi görseli günümüzde bir öğretim tasarımcısı için hangi becerilerin arandığına ilişkin ve ayrıca tasarım metodolojisi açısından mevcut olan trendler hakkında size şipşak bir resim verecektir.

Beklenildiği gibi, en sık kullanılan üç tasarım modelinin ADDIE, Bloom’un Taksonomsi ve Kirk Patrick’in Eğitim Değerlendirmesinin 4 Kademesi olmaya devam ettiğini görüyoruz.

Bu modeller kesinlikle etkili iken, bazen onların sadece en çok tanınanlar olduğu için mi kullanıldığı merak uyandırıyor. Belki de tanınmış oldukları için tanınmışlar? Yine de, şimdi bir proje başlatacak olsak, siz de muhtemelen bu listedeki üç taneden ikisini bir şekilde kullanırdınız.

Kaynak: LearnDash - Justin Ferriman


Bizden Haberdar Olun!

Ürün ve hizmetlerinden haberdar olmak için kayıt olabilirsiniz.

E-posta adresiniz başarıyla kaydedildi!

İletişimEsentepe Mah. Büyükdere Cad. Müselles Sk. Onur İş Merkezi No:1/1 K:6 Şişli-İstanbul (212) 267 53 73 info@anzera.com.tr