Harmanlanmış Öğrenme 101

Muhtemelen Harmanlanmış Öğrenmenin yararları hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur fakat bu yaklaşımı uygulamaya geçirmeden önce bu konuda daha fazlasını anlamanız gerekebilir.

Harmanlamış öğrenme, sınıf içi eğitim ve dijital öğrenme ile birlikte karışık içerik dağıtımını kapsayan bir yöntemdir. “Mesai saati dışında” online dersler, sınavlar, ve çeşitli ek kaynaklar ile sınıf içi bir öğrenme ortamı sunar.

Bazı harmanlanmış öğrenme programları, katılımcılar konuyu kendi kendilerine öğrendikleri için, sınıf içi eğitim zamanını dersin pratik uygulaması olarak kullanılmasını sağlar.

Katılımcıların dersin ana hedeflerini öğrenme ve uygulama seviyesini en üst düzeye çıkarmak, Harmanlanmış Öğrenme yaklaşımının ardındaki genel prensiptir.

Bir kısım insanlar Harmanlanmış Öğrenme yaklaşımını uygulamak için çeşitli yollar olduğunu fark etmişlerdir. Yukarıdaki önemli noktaları içeren bilgilendirme bölümündeki gibi, dört tane popüler uygulama modelleri şunlardır:

1. Rotasyon(Rotation)

2. Esnek(Flex)

3. Alakart(A La Carte)

4. Zenginleştirilmiş Sanal(Enriched Virtual)

Uygulama modellerinin açıklamaları için bilgilendirme bölümünü okuyunuz. Bu modellerin her birinin adları kiminle konuştuğuna bağlı olarak yaygın olarak ama genel olarak bu kavramlar oldukça evrenseldir.

Eğer Harmanlanış Öğrenme modellerinden bazılarını uygulamak istiyorsanız, öncelikle hangi yaklaşımın sizin hedef kitlenize uygun olduğunu belirlemeniz gerekir.

Sizin için ideal olan metodu belirledikten sonra, dersin müfredatını bu doğrultuda şekillendirebilirsiniz. Bu kısımda ihtiyaç analizi yapmanız size hangi teknolojileri kullanmayı seçmeniz gerektiğinde yardımcı olacaktır.

 

Kaynak: readinghorizons.com

 


Bizden Haberdar Olun!

Ürün ve hizmetlerinden haberdar olmak için kayıt olabilirsiniz.

E-posta adresiniz başarıyla kaydedildi!

İletişimEsentepe Mah. Büyükdere Cad. Müselles Sk. Onur İş Merkezi No:1/1 K:6 Şişli-İstanbul (212) 267 53 73 info@anzera.com.tr